Ačkoliv jsou zlaté prsteny nejčastěji spojovány se zásnubami či svatbou, existuje pro ně mnoho dalších příležitostí. Mamince můžete k jubileu pořídit zlatý prsten s rubínem, topazem či ametystem, manželovi ke společnému výročí zase masivní pánský prsten s černým onyxem. Jak ale vybrat zlatý prsten správně? Pojďte se s námi v následujících řádcích dozvědět vše o zlatých prstenech a budete mít jasno.

Proč zvolit právě zlatý prsten

Důvodů, proč chcete své blízké obdarovat právě prstenem, může být celá řada. Pokud jste si tedy s touto volbou jistí, my vám vysvětlíme výhody zlatých prstenů a pomůžeme se správným výběrem.

Zlato je sázkou na jistotu

Již dlouhá staletí patří zlato mezi velice populární kov, který neztrácí na své hodnotě. Dříve se upřednostňovalo jako platidlo, později se díky své přirozeně působivé barvě a lesku dostalo do dílen prvních zlatníků. Jednoznačně vítězilo mezi veškerými ostatními kovy a zlaté prsteny tak i dnes zůstaly mezi naprostými evergreeny

Výhody zlatých prstenů

Nejen u prstenů, ale všeobecně u zlatých šperků platí, že se nejedná pouze o krásnou ozdobu po vás či vaše blízké, ale zároveň o hodnotnou investici. Jak už jsme zmínili, zlato neztrácí na hodnotě, ba naopak, navíc má velmi dobrou likviditu. Zlatý prsten tak můžete v případě potřeby prodat (po letech třeba i se ziskem), a to téměř okamžitě.

Zlato patří mezi odolné kovy

Prsteny ze stříbra či jiných měkčích kovů jsou často náchylné k deformacím a mechanickému poškození. Toho se u zlatých prstenů bát nemusíte. Zlaté prsteny jsou odolné a pevné, skvěle v nich nejen vynikají, ale také drží drahé kameny. Záleží však na podílu použité příměsi, o čemž si povíme v následujícím odstavci.

Jak je to s karáty?

Ryzí zlato má samozřejmě 24 karátů (kt), svou měkkostí by se ovšem k výrobě šperků příliš nehodilo. Se šperky z ryzího 24kt zlata se můžeme setkat spíše v Indii, Asii a dalších vzdálených koutech světa. U nás je běžně používáno zlato s různě vysokým obsahem dalších slitin. A jejich podíl poznáme právě podle počtu karátů, který udává podíl zlata v kovu:

  • 18kt zlato 750/1000 – 18karátové zlato je záležitostí pro náročné, kteří berou nákup zlatých šperků také jako investici. Obsahuje 75% ryzího zlata a velmi dobře vypadá i s postupem času. Stále ovšem jde ještě o velice měkké zlato, které se může snadno deformovat a jeho odstín není tak hezký, jako u šperků ze 14kt zlata.
  • 14kt zlato 585/1000 zlatý střed s 58,5% podílem ryzího zlata u nás patří k nejpoužívanějším možnostem. Má krásný odstín a ideální tvrdost. Zlatníci z něj tak mohou vytvořit nádherné šperky, které se vám běžným nošením jen tak nepoškodí.
  • 9kt zlato 375/1000 obsahuje jen 37,5 % ryzího zlata a je tak cenově velmi dostupné – avšak nepříliš vhodné jako investice. Šperky z 9kt zlata jsou těžší a velice křehké, mohou se tedy lámat a pro běžné nošení nejsou příliš vhodné.

Zlato je kovem pro každého

Pokud vynecháme vyšší pořizovací cenu, která je snad jedinou nevýhodou, jsou zlaté prsteny ideálním dárkem téměř pro všechny. Jen málokdo má alergii na zlato či používané příměsi, díky výběru ze tří barev zlata nebo jejich kombinací, jej vždy skvěle sladíte s ostatními šperky nebo představou obdarované osoby.

 

Zlato a jeho barevné varianty

Dříve bylo zlato jednoznačně kovem ve své původní barvě a podobě. S nástupem šikovných zlatníků se však díky použitým příměsím můžeme setkat hned se třemi – dnes už běžnými – barvami zlata.

Bílé zlato

Prsteny z bílého zlata jsou stále jednoznačně nejprodávanější. Díky svému chladnému tónu působí velmi moderně a zároveň neutrálně. Skvěle v něm tedy vyniknou naprosto všechny drahokamy. Zlaté prsteny s diamanty v bílé variantě působí naprosto dokonale, u barevných drahokamů pak bílé zlato pomůže zvýraznit jejich přirozený odstín.

Prsteny z bílého zlata

Žluté zlato

Stále ještě patří prsteny ze žlutého zlata k velmi populárním. Senzačně vypadají i jako prsteny bez kamenů s nápadným zdobením, v briliantových prstenech zase žluté zlato přináší diamantu výrazný kontrast. Stejně dobře ovšem vypadají i zlaté prsteny s černým onyxem nebo barevnými drahokamy.

Prsteny ze žlutého zlata

Růžové zlato

Nejedná se zrovna o běžné kousky, ale pokud právě vás zaujal hřejivý odstín růžového zlata, budou pro vás prsteny z růžového zlata skvělou volbou. Vyniknou na bronzově opálené kůži i velmi světlé pokožce a jako diamantové prsteny vypadají opravdu působivě.

Zlaté prsteny z růžového zlata

Kombinované zlato

Prsteny z kombinovaného zlata jsou ideální volbou nejen pro nerozhodné jedince. Naopak mají jednu výraznou výhodu. Pokud i vy máte doma zlaté šperky různých barev, díky kombinovanému prstenu, který obsahuje každou z barev, je můžete nosit najednou. A rázem budou vaše šperky působit uceleným dojmem.

Prsteny z kombinovaného zlata

 

Jak vybrat zlatý prsten

Nyní už máme jasno, zda pro nás bude zlato tím pravým drahým kovem, známe výhody i nevýhody zlatých prstenů. Pojďme si tedy společně projít další kritéria, rady a typy, podle kterých zlatý prsten jednoduše vybereme.

Kde koupit zlatý prsten?

Určitě vám nemusíme připomínat, že zlato byste měli nakupovat pouze v ověřených zlatnictvích, jako je právě zlatnictví Helios. Máte zde jistotu, že se opravdu jedná o zlato příslušné kvality a tak samo můžete počítat s pravostí drahokamů i dalších použitých kamínků. Správné zlatnictví vám navíc nabídne také celou řadu doplňujících služeb – ať už půjde o zapůjčení zkoušecí sady pro správné určení velikosti prstenu nebo následné čištění a leštění šperků či jejich úpravu.

Drahokam, zirkon nebo prsten bez kamene?

Zásadní rozdíl je nejen ve vzhledu prstenu, ale zároveň také v jeho celkové ceně. Pokud u vás však rozpočet nehraje hlavní roli, mrkněte se na výhody jednotlivých prstenů.

  • Zlaté prsteny s drahokamy – může se jednat o zásnubní briliantové prsteny s působivým diamantem, vybrat ovšem můžete i další drahé kameny od rubínů až po české vltavíny. Výhodou je nejen oslnivý vzhled, ale také přidaná investiční hodnota daného kamene.
  • Zlaté prsteny s laboratorními diamanty – jde o novinku, kterou postupně přidáváme do nabídky zlatnictví Helios. Jak už název napovídá, jedná se o uměle vytvořené diamanty, které svou krásou snadno předčí zirkony a od pravých diamantů jsou téměř k nerozeznání. Výhodou je samozřejmě jejich nízká cena, nemůžete ovšem počítat s jejich investiční hodnotou.
  • Zlaté prsteny se zirkony – jsou samozřejmě levnější variantou. Ačkoliv nemá zirkon v podstatě žádnou investiční výhodu, v prstenu působí velice hezky a díky jeho propracovanému vzhledu ho na první pohled od briliantu jen tak někdo nerozezná. Je však potřeba počítat s tím, že není tak odolný jako diamant a lehce se poškrábe, čímž ztratí svůj lesk. Kámen pak bohužel časem působí matně a nezajímavě.
  • Zlaté prsteny bez kamene – určitě nemusí být nudnými kroužky. Většinou se jedná o originálně tvarované prsteny, u kterých by vsazený kámen jen narušoval propracovaný design. Hlavní výhodou je pak jejich hladká plocha, prsten se nikdy o nic nezachytí a nemusíte se bát ani ztráty drahého kamene.

Jaký je rozdíl mezi briliantem a diamantem?

Pokud sháníte zlatý prsten s diamantem, ve většině případů byste měli přijít zkrátka. Přestože je tento termín často používán, správným označením by měl být briliantový prsten či prsten s briliantem.

Diamant je totiž čistý vytěžený drahokam bez dalšího zpracování. Briliant je ovšem diamant vybroušený do briliantového brusu, který používáme při výrobě šperků. Ačkoliv by tedy výraz diamantový prsten správně vůbec neměl být používán, stalo se z takřka nesmyslného sousloví během let velice vyhledávané synonymum.